Архив за месец: февруари 2025

28 години по-късно: СДС-Варна отбеляза паметната за България дата 4 февруари

Заветът на „сините“ от паметните февруарски събития е „Никога вече правителство срещу България“.

4 февруари 1997 година остава в най-новата българска история като датата, на която България пое по същинския път на промените. В този ден народното недоволство изхвърли БСП от властта, чието управление беше довело страната до ръба на оцеляването и чудовищна инфлация.

28 години по-късно СДС-Варна си спомни за паметните събития от 1997 г. Край символът на случилото се тогава – „камъкът“, както го наричат варненските „сини“ – отново се развяха знамената на СДС – партията, инициирала и осъществила демократичните промени у нас.

 Активисти и членове на СДС-Варна днес споделиха спомени за февруарските събития. Разказаха, че в онези дни „из въздуха се носеше усещането, че идват дни на истинската свобода“. Припомниха за тежката икономическа криза, в която ни вкара управлението на БСП; за това, как пенсиите на бабите и дядовците ни стигаха за два хляба и две кисели млека.

Едновременно си припомниха и ентусиазмът, с който хората се включиха в протестите, за да изразят не само недоволството си, но и надеждата, че бъдещето ще бъде свободно от комунистическата власт и животът ще стане по-добър и изпълнен със съдържание.

Областният председател на СДС-Варна Коста Владимиров припомни особено важната роля, която във Варна изиграва настоящият лидер на СДС и заместник-председател на партията д-р Янко Станев. През 1997 г. той е в основата на организирането на протестните действия в морската столица. В разгара на февруарските събития той е  действащ кмет на район „Владислав Варненчик“. Пръв от кметовете на районите в морската столица поставя барикада на изхода на града и повежда протестиращите да се изправят срещу комунистическото правителство, довело страната до чудовищна инфлация, а народът – до просешка тояга.

Секретарят на областната структура на СДС Юрий Колев припомни за причините, изкарали хората по улиците през зимата на 1996-97 година. „Протестирахме срещу управлението на комунистите, защото докараха България до фалит. Тогава един долар струваше 3000 лв., а пенсиите на близките ни се равняваха на 5 долара. Явно днес някои хора искат да забравим тези факти.“

Да си спомнят за 4 февруари днес на „камъка“ дойдоха председателите на районните организации в „Одесос“ и „Владиславово“ – Анастасия Великова и Антон Чанев, зам.-кметът на район „Владиславово“ Бистра Спасова, зам.-областният председател Иванка Атанасова, бившият председател на СДС-Варна Желез Железов, бившият зам.-председател на СДС Григорий Бонев, Христофор Христов – един от организаторите на студентските протести от 1997 г., членове и симпатизанти на СДС в морската столица.

„Камъкът“ е поставен на това място през паметната 1997 година, за да бележи събитията от 4 февруари и за да напомня на бъдещите поколения заветът на СДС във Варна – Никога вече правителство срещу България.

Д-р Янко Станев, заместник-председател на СДС: Нищо и никой не е забрава!

“В Добрич бе открита паметна плоча на убитите от т.н. Народен съд по инициатива на СДС Добрич! Връчих и грамота от името на Председателя Румен Христов на МО на СДС. Нищо и никой не е забрава! Памет добруджанска!”

Това написа в профила си във Фейсбук заместник-председателят на СДС д-р Янко Станев. Той участва в церемонията по откриване на паметна плоча в Добрич, посветена на жертвите на т.нар. „Народен съд“ от 1945 г.

„Трудно е да се говори пред паметна плоча, която има само една цел – никога да не се забравят тези хора. Тези хора са били част от елита на Добруджа и на България. Тези хора са оставили душите си и съдбите си заради България и нашия край“, заяви пред присъстващите д-р Янко Станев. Той връчи на общинския председател на СДС грамота за изпълване на задачата да пазим любовта към родния край.

В Деня за почит към жертвите на комунистическия режим, в Добрич официално бе открита паметна плоча с имената на 18 жертви на т.н. Народен съд. Плочата се намира в долната част на изградения паметен кръст „На осъдените от Народния съд“, който се намира зад паметника на Хан Аспарух.

Инициативата е на общинското ръководство на СДС.

Отец Велико отслужи заупокойна молитва в памет на жертвите. „Както Църквата има категория свети мъченици, така и народът ни има категория „Мъченици за Родината“. Тези наши братя и сестри към които ние сме в дълг. Нека не го забравяме в молитвите си“, каза отец Велико.

На 1 февруари през 1945 г. са изпълнени хиляди смъртни присъди, издадени от Народния съд. Избит е държавният и интелектуалният елит, убити са тримата регенти на непълнолетния цар Симеон II , 67 депутати,  много министри, офицери и много др..

Народният съд в Добрич заседава на 21 февруари 1945 г. 86 са задържаните. Произнесени са 18 смъртни присъди, 12 доживотни, а шестима не се явяват пред съда и се счита, че са екзекутирани преди обявяване на присъдите.

„Сините“ във Варна почетоха паметта на жертвите на комунистическия „народен съд“

СДС-Варна почете паметта на жертвите на т.нар. Народен съд. Пред събралите се членове и активисти на СДС заместник-председателят на партията д-р Янко Станев разказа за участието си в откриването днес в Добрич на паметна плоча с имената на 18 добричлии, убити от мракобесния „съд“.

Д-р Янко Станев предложи подобни инициативи да бъдат осъществени във всички градове и села в България, за да се помни и тачи паметта на избития от комунистическия режим елит на България.

Активът на СДС-Варна положи цветя пред паметника на жертвите на комунизма в градината пред Градската художествена галерия в морската столица. По традиция варненските седесари всяка година от откриването на паметника през 2001 г. до днес се събират на това място на 1 февруари, за да сведат глави в памет на жертвите на т.нар. комунистически „народен съд“.

Т.нар. „народен съд“ има 13 върховни състава, 68 областни състава, които заседават от 20 декември 1944 г. до 2 април 1945 г. Общият брой на водените процеси е 135, повдигнати са обвинения на 11 122 души. Произнесени са 1921 доживотни присъди и 4949 присъди за различни срокове. На всички осъдени са наложени глоби, конфискации на имуществото и лишаване от определени права.

На 1 февруари 1945 г. са произнесени смъртните присъди на осъдените от Първи и Втори състав на Народния съд

На 26 август 1996 г. с решение 172 Върховният съд отменя присъдите от 1 февруари 1945 г. Денят на почит към жертвите на комунизма – 1 февруари, се отбелязва с решение на Министерски съвет от 20 януари 2011 г. Предложението за тази дата е от президентите на България, излъчени от СДС – Жельо Желев (1990-1997 г.) и Петър Стоянов (1997-2002 г.).