Йордан Биков: Смятам, че общинският приют в с. Каменар трябва да премине в общинско предприятие
Темата с бездомните кучета по улиците на Варна е сред най-обсъжданите в социалните мрежи. Граждани и гости на града я дискутират и в ежедневните си разговори. Към момента в приюта за бездомни кучета в с. Каменар са настанени 88 кучета, а пълният му капацитет е 186 места.
По темата разговаряме с управителя на общинския приют и кандидат за общински съветник от листата на СДС-Варна Йордан Биков. Той представи накратко тезата на сините, че съществува взаимовръзка между демографския проблем и бездомните кучета по улиците на Варна.
Ето какво каза още Биков:
– Г-н Биков, проблемът с бездомните кучета е наболял. Като кандидат за общински съветник от листата на СДС-Варна, как синята партия вижда разрешаването на този казус?
– За СДС демографският проблем е приоритет, а една от причините за него – малко или много – е свързан и с бездомните кучета по улиците. След всички кризи, налегнали хората, осиновяването и гледането на домашен любимец се превърна в лукс за много семейства. Ако варненци имат едни нормални доходи, уверен съм, че ще се осиновяват много повече кучета. Но това вече е въпрос на политика на управлението на града. Затова и в СДС работим по посока на увеличаването на доходите на варненци и поне изравняването им с тези на софиянци.
– Вие сте управител на приюта в с. Каменар. Посреща ли той към момента потребностите на морската столица?
– Една важна стъпка, за която мечтая като „стопанин“ на подслона за кучета, е, да построим един голям, модерен и функционален приют, който ще отговаря на европейските стандарти и ще посреща нуждите и потребностите на Варна. Така ще бъде осигурена хуманна грижа за кучетата, които ще престояват в него. Вярвам, че община Варна е готова за постигането на тези цели. Ще привлечем и ресурси по проекти включително и по спрените през последните две-три години еврофинансиране по вина на държавното управление. Вярвам и на съдействието от нашите български и чуждестранни НПО-та, за да покажем любовта на всички към животните.
– Какво трябва да се направи в тази посока и какъв е механизмът, за да се случи това?
– На първо място е нужно Общинският приют да премине в Общинско предприятие. На второ място – имаме нужда от трима ветеринарни лекари, които да обслужват приюта. Един, за да лекува болните животни в стационара и да кастрира; втори лекар, който да работи на терен при залавянето на агресивни кучета, за които се подготвят предварително упойки и за да вършим работата си с минимален стрес за животинчетата, и трети лекар, който да е добър диагностик. Също така е належащо служителите да са добре подготвени и адекватно да изпълняват задълженията си, когато често се налага да се работи по трудни терени и да бъдат вадени кучета от различни места, попаднали там от уплах или по друга причина. На следващо място са ни необходими и нови автомобили, които да покриват нуждите от транспорт – поне две ловни коли и една трупна.
– Г-н Биков, споменахте европейските стандарти. Колко далеч сме от тях? Идват местни избори, всички говорят за европейски стандарти, европейски директиви, доходи и прочее. Споделихте, че това са приоритетите на СДС-Варна – партията, която участва активно в управлението на града от първите дни на демократичните промени у нас. Какви са идеите по посока на борбата с бездомните животни?
– Приютът в с. Каменар има невероятен потенциал да се превърне в модерен, отговарящ на всички европейски стандарти, голям, да не кажа и най-големият приют в България. Искаме да привлечем инвеститори, готови да вложат средства в осъществяването на тази идея. Най-важно е да се трансформира в общинско предприятие, което ще бъде предпоставка, за да се направят нужните промени. СДС-Варна от години работи и ще продължи да работи в тази посока на местно ниво. Приютът, освен че ще стане голям и модерен, ще може да се похвали и с повече хуманно отношение към бездомните животни. Ще ви дам пример: Към момента изпитваме големи затруднения с четците на чиповете на чипираните животни. Крайно необходими са ни устройства, които да извършват сканирането от разстояние. Огромен стрес за животното е, когато се приближиш към него с четеца, то почти винаги уплашено ще избяга. Много по-лесно ще ни бъде и по-малко стресиращо за кучето, защото, за да проверим дадено куче и чипът му да бъде сканиран, ние трябва да го заловим. А с новите четци това няма да е необходимо – информацията от чипа ще може да се прочете от дистанция.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
По материала работи Геновева Михайлова, ДНЕС+