Мария Божинова: Основен принцип за СДС е почитането на род и СЕМЕйство-семето, от което се ражда дърво
Продължаваме с представянето на кандидатите за общински съветници от листата на СДС-Варна. Днес разговаряме с Мария Божинова. Тя заема 14-то място в листата, а с нейната кандидатура СДС привлича все повече млади хора за каузата на сините, като по традиция „предава нататък“ опит, експертиза и идеологията на чистата политика.
Ето какво ни разказа за себе си тя:
Казвам се Мария. На 23 години съм и съм родом от град Варна. Възпитаничка съм на Варненския свободен университет – последна година специалност право, и на Технически университет Варна – втора година, специалност Строителен мениджмънт. Кандидатирах се за общински съветник в град Варна. Смятам, че е време млади и амбициозни хора да вземат нещата в ръце и да се сложи край на това дългогодишно присвояване и ощетяване на бюджета на нашата любима Варна. Необходими са енергични и компетентни хора с визия, които ще създават възможност за развитие на града; които ще направят така, че младите като мен да останат да живеят и създават семейства тук! Ще се боря да се разгърне целият потенциал на града. Обещавам отново да се превърнем в най-добрия град за живеене в България. Навярно пътят ще бъде дълъг и труден, но, повярвайте ми, ще си струва!
IUS ES ARS BONI ET AEQUI – „Правото е изкуство за доброто и справедливото “. Целз II век. Тази максима ни насочва, че правото не е просто наука, която се състои в изучаването на правни норми, а е изкуство, което се овладява от малцина. До голяма степен е творчество и то такова творчество, което е насочено към справедливостта, равенството на гражданите, личното равенство. В един съдебен процес основен принцип е справедливостта. В динамичния и забързан свят, в който живеем, имаме нужда от справедливост, честност, уважение – ценности, които са забравени и вече почти не се предават от поколение на поколение. Уважение към род, родина, близки, съпричастност към заобикалящите ни хора в беда. Справедливо ли е да сме страна членка на ЕС и да не получаваме европейски доходи? Справедливо ли е като град – т.нар. „морската столица“ на България, да не получаваме заплати като в столицата ни София? Справедливо ли е образованието в чужбина да е на по-високо ниво и да е по-кредитирано от това в нашата държава? Справедливо ли е децата на нашата страна да бягат в чужбина и да търсят по-добър начин за живот там и след години да не искат и да чуят за прибиране в родината? Справедливо ли е рожбите им да проговарят първо чуждия език вместо майчиния? Справедливо ли е младите семейства, които са решили да останат в България и да се „борят“ с живота тук да ги е страх да създават поколения, защото нямат сигурност и не знаят как ще изкарат следващия месец? Справедливо ли е такъв народ, с такава многовековна история, страна с неповторими обичаи и традиции с всяка изминала година „да се топи“ и да се предлага смяната на националния празник на България – 3 март с 24 май?
Проблемите са много и то не само при нас, но малките стъпки са мислими и реални, те са тези, които ни водят напред към по-доброто. Успехът не е накрая на 100-те метра, а на 40-километровия маратон. Правото е това изкуство, което би ни отвело към по-доброто, но за да го има, трябва да го пазим от закона, както е казал един бележит за мен юрист и не само, Кристиян Таков. Моето мнение е, че правото трябва да бъде достъпно и лесно обяснимо на всеки един гражданин, който трябва да знае какво се случва в града му и защо се предприемат дадени действия, с какво те биха допринесли за нашия град, какви са положителните и отрицателните последици, какви са неговите права като гражданин. Необходимост е да има комуникация, да се споделят възгледи, идеи, мнения. Част от основните проблеми на града са в липсата на нови детски градини и ясли, липса на зелени, тревни площи, проблеми с парко местата и инфраструктурата ни, все неща, които могат да бъдат променени с участието на млади и амбициозни хора в общинския съвет. С малки, но сигурни и стабилни крачки към стремежът ни за най-добър град за живеене в България, а защо не и в Европа?!
– Защо решихте да се кандидатирате за общински съветник в листата на СДС-Варна?
– Истината е, че нямам политически опит, досега съм била само наблюдател, но съм много амбицирана и положително настроена, че има как и какво да се промени. Усетих, че хората в партията държат на морала, уважението и принципите си. Основен принцип за тях е почитането на род и СЕМЕйство-семето, от което се ражда дърво и се създават силни и здрави корени към родината. Не се водят по мнението и идеологията на „масата“, а си имат своя лична, която защитават и подкрепят. Въпреки че днес, в 21 век, е много модерна джендър идеологията с „родител№1“ и „родител№2“ сините във Варна са крайно против, за което им се възхищавам. На последно място, но не и по важност – лидерът на сините във Варна – д-р Янко Станев, ерудиран човек със знания и опит, жадуващ да го предаде на младото поколение.
– Какъв би бил Вашият принос за развитието на Варна? В кои области ще насочите усилията си?
– По-горе многократно споменавах проблемите на града през моята призма и ще се насоча към разрешаването им. Завършвам тази година специалността право и като допълнителна задача си поставям да допринеса за разбирането на правните казуси от страна на гражданите. Тяхната информираност да бъде поднесена по един достъпен начин и да знаят ясно позицията си като граждани в една правова държава.
– Какво отличава политиката на СДС от останалите партии в дясното политическо пространство?
– СДС е стара политическа партия с история и традиции, която се противопоставя на тоталитарната комунистическа система. Партия, създала здравите демократични основи в България. От думата „демокрация“, значеща власт на народа се подразбира начин на управление на страната и че той зависи само и единствено от волята на народа. Нашата партия е тази, която се интересува от народа и се бори в името на народа.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
По материала работи Геновева Михайлова, ДНЕС+