Доц. Медиха Хамза: Няма как да развиваме културата и да съхраним българщината без читалищата
Затова трябва да ги поставим като национален приоритет и да не отвръщаме поглед от тях
„Няма как да развиваме културата и да съхраним българщината без читалищата. Те са брънката във веригата, те са началото на културното изграждане на една личност, започвайки от ранни детски години. И това е възможно, благодарение на взаимодействието на читалищата с училищата, общите инициативи, възпитаването на любов към книгата и изграждането на учебни навици и грижа към тях.“ Това коментира за „ДНЕС+“ доц. Медиха Хамза, депутат от СДС-Варна в 49-тото Народно събрание от парламентарната група на ГЕРБ-СДС и кандидат за народен представител.
Според нея финансирането на тези учреждения е крайно недостатъчно и много малко се говори за тях.
Тя подчерта, че е крайно необходимо, за да запазим тяхното съществуване, да се промени начина на финансиране, тъй като то в момента се осъществява на принципа „субсидия, на база субсидирана численост“.
„В момента в министерството на културата има 2,5 млн. лв., за които читалищата могат да кандидатстват по различни програми, които се разработват. Има средства и по фонд „Култура“- около 1 млн. лв., които са за читалища и асоциации. Тези програми трябваше да бъдат разработени досега, но за съжаление това не се случи по време на редовното правителство и се чака да бъдат разработени през лятото. Бюджетът за култура за тази година е със 150 милиона повече“, допълни още доц. Хамза.
Общинският председател на СДС-Варна заяви още, че реформата в Национален фонд „Култура“ е започнала вече и се очаква промените да са видими съвсем скоро. Според нея в културната „стълбица“ на България, читалищата трябва да заемат високите стъпала, защото те са началото.
„Животът на доц. Хамза е обвързан с читалищата още от времето, в което децата ѝ бяха малки“, коментира за медията ни Любка Тодорова – организационен секретар в Народно читалище „Просвета-1927“- Варна. „Тя водеше децата си в библиотеката, тогава ми направи впечатление като много работлива, такива са и децата ѝ, учеше ги на труд, възпита в тях любов към книгата, към четенето. Тя е много отговорен човек, затова и с течение на времето стана част от нас – тя е член на читалищното настоятелство“, допълни още Тодорова.
Читалище „Просвета-1927“ в Район „Аспарухово“ във Варна е едно от най-дейните читалища във Варна, а през 2016 година спечели наградата за най-добра библиотека в България.
Доц. Медиха Хамза от дълги години танцува във фолклорна формация към читалище „Просвета-1927“ и счита това за свой принос в запазване на българските традиции и дух.
„Ценностите, които читалищата съхраняват под стрехите си са онези, които са ни запазили като нация, като народопсихология, като човеци. Затова трябва да ги поставим като национален приоритет и да не отвръщаме поглед от тях, а да дадем всичко, което можем, за да съществуват – модернизирани, добре финансирани и ценени“, завърши кандидатът за народен представител доц. Медиха Хамза.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!